Strona główna
Dziecko
Tutaj jesteś

Jak często badać wzrok dzieci?

21 stycznia 2020


Dzieciom należy regularnie badać wzrok – to dość oczywiste i raczej każdy rodzic ma tego świadomość. Co to jednak znaczy: często? Czy jedno badanie przeprowadzone na kilka lat wystarczy, czy może jednak należałoby je powtórzyć już po dwunastu miesiącach? Ogólne zalecenia w tej kwestii od dawien dawna pozostają niezmienne. A każdy rodzic powinien je znać. Musi wiedzieć, jak często badać wzrok dzieci, jeżeli chce zadbać o zdrowie swoich pociech.

Pierwsze badanie wzroku

Pierwsze badanie wzroku powinno nastąpić już po ukończeniu trzeciego roku życia. Oczywiście można zapisać się na nie z dzieckiem nieco wcześniej, ale zwykle jednak nie ma takiej potrzeby, skoro do rozwoju wad dochodzi najczęściej dopiero w wieku kilku lat. Profilaktyki nie należy jednak bagatelizować. Jest ona najważniejsza, bo pozwala uniknąć pogłębienia się problemów oraz szybko zadziałać, by tych dolegliwości móc nawet całkowicie się pozbyć. Tak naprawdę wszystkim dzieciom, które mają już przynajmniej trzy lata, należy badać wzrok przynajmniej raz w roku. Narząd wzroku rozwija się akurat bardzo szybko. To oznacza, że trzeba mieć go cały czas pod kontrolą i stale go sprawdzać, aby nie dopuścić do sytuacji, w której u dziecka nagle rozwinie się poważna wada wzroku. Zdecydowanie lepiej i łatwiej zapobiegać niżeli leczyć.

Problemy z oczami

A jak się okazuje, mało który rodzic wie, jak często badać wzrok dzieci. Niejeden opiekun bagatelizuje natomiast zalecenia lekarzy. Wie przecież, że jego maluch nie narzeka na wzrok, dlatego sam zakłada, że nie może mieć żadnych większych problemów z oczami. A jednak z tym bywa akurat różnie. Niektóre dzieci są na tyle skryte, że po prostu nie mówią, gdy coś im dolega. Czasem wynika to również z ich niskiej świadomości. Jako że wady wzroku rozwijają się bardzo stopniowo i powoli, nawet osobom dorosłym trudno jest je samodzielnie zdiagnozować. Dzieci tym bardziej nie potrafią tego zrobić. Wydaje im się, że tak właśnie powinny widzieć świat, podczas gdy w rzeczywistości mają dużo mniejszą ostrość widzenia. W tym akurat przypadku wywiad lekarski niewiele może zdziałać. Dziecko musi zostać poddane dokładnemu badaniu, które wykaże, czy jego oczy funkcjonują prawidłowo.

A wzrok jest jednym z najważniejszych narządów zmysłów każdego człowieka. To dzięki niemu dzieciaki mogą na spokojnie zapoznawać się z otaczającym je światem, bawić się, poznawać nowych ludzi, a także się uczyć. Udowodniono bowiem, że nieleczone wady wzroku mogą być jedną z przyczyn problemów z nauką. Należy się zatem nimi zająć, aby ułatwić życie swojemu dziecku.

Redakcja chronswojwzrok.pl

Redakcja Chronswojwzrok.pl to zespół pasjonatów, którzy z zaangażowaniem tworzą treści z zakresu ochrony zdrowia, ze szczególnym uwzględnieniem troski o wzrok. Nasze artykuły obejmują tematy związane ze zdrowiem, dzieckiem, urodą oraz lifestyle’em, dostarczając cennych porad, jak dbać o oczy w codziennym życiu.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jakie są zasady dziedziczenia mieszkania po rodzicach?
Jakie są zasady dziedziczenia po rodzicach?
Jakie są zasady przyznawania zachowku po rodzicach?

Jesteś zainteresowany reklamą?

Jakie są zasady przyznawania zachowku po rodzicach?