Jakich filtrów używać, aby skutecznie chronić się przed słońcem?

Czy zwykłe wyjście na spacer wymaga używania kremów z filtrem? Bezpieczny czas opalania to jedynie 20 minut, dlatego zaleca się ochronę przy każdym wyjściu z domu.

Jaki filtr UV wybrać do swojej skóry?

Jeśli masz bardzo jasną karnację, to nie powinnaś w ogóle się opalać lub używać wysokich filtrów takich jak spf 50. Twój fototyp 1 to jasna skóra, która źle reaguje na opalanie. Nawet, gdy Twoja cera jest ciemniejsza i masz ciemne włosy, to nadal musisz pamiętać o właściwej ochronie i nie powinnaś schodzić poniżej spf 30. Twój indywidualny fototyp to wrodzona ilość melaniny, która decyduje o typie Twojej karnacji. To właśnie on określa, jakiego filtra powinniśmy używać i czy mamy skłonność do oparzeń słonecznych.  Warto wiedzieć, że nadmierne opalanie się ma negatywny wpływ na naszą skórę, przyśpiesza jej fotostarzenie się i może powodować choroby skóry i przebarwienia. Melanina to pigmenty skóry, które determinują kolor włosów i oczu, a także rodzaj karnacji. Aby dobrze wybrać odpowiedni filtr, należy wybrać pasujący fototyp. Ogólnie przyjmuje się sześć fototypów.

Znajdź swój fototyp i opalaj się zgodnie z nim

Fototyp 1 zwany celtyckim to bardzo jasna skóra z piegami, włosy blond lub rude, niebieskie lub zielone oczy. Taka skóra bardzo łatwo ulega poparzeniom i źle toleruje słońce. Najlepszy filtr to spf 50 i unikanie specjalnego opalania się. Fototyp 2 to możliwość uzyskania lekkiej opalenizny, ale dalej powinno się unikać słońca. Włosy mają kolor blond w różnych od odcieniach, a oczy są niebieskie, zielone lub szare. Dalej jest tutaj dobry krem z filtrem spf 50. Twoja cera ma lekko śniady odcień, oczy masz niebieskie, zielone, piwne lub szare, a skóra czasem jest poparzona, to masz fototyp 3, dla którego najlepszy filtr to spf 30. Fototyp 4 to oliwkowa skóra oraz ciemne oczy i włosy i wymaga on ochrony na poziomie spf 20-30. Kolejny fototyp 5 to cera brązowa, ciemne oczy i włosy, a cera opala się bardzo łatwo. Taki fototyp, podobnie jak i fototyp 6 z bardzo ciemną skórą, nie występują naturalnie w naszej strefie klimatycznej. Polski typ urody to fototypy 2 i 3, czasem także 1, a wszystkie z nich obowiązuje wysoka ochrona UV.

Jak dbać o twarz, aby chronić ją przed słońcem i pielęgnować?

Twarz jest szczególnie wrażliwa na działanie słońca, bo jest wystawiona cały czas na jego działanie. To właśnie na niej pojawiają się z czasem zmarszczki mimiczne lub przebarwienia i to właśnie jest spowodowane działaniem słońca. Słońce jest odpowiedzialne za 80% oznak starzenia się, dlatego bezwględnie należy używać kremu z filtrem do twarzy przed każdym wyjściem z domu. Nawet krótki kontakt ze słońcem bez zabezpieczenia się filtrami jest szkodliwy, dlatego trzeba zrobić wszystko, aby się chronić. Czy wiesz jaki krem do twarzy spf 50 wybrać? Na pewno taki, który oprócz filtrów UV, ma także inne, aktywne składniki. Na przykład znany kwas hialuronowy i cenną witaminę C. Ten pierwszy zagwarantuje idealne i długotrwałe nawilżanie skóry, a witamina C to blask i koloryt dla skóry. Kosmetyki łączące w sobie kilka aktywnych składników i filtry, będą dla Ciebie idealne.

Materiał zewnętrzny

Redakcja chronswojwzrok.pl