Wzrok a prowadzenie samochodu

Kiedy robienie prawa jazdy zaczynało być coraz łatwiej dostępne i popularne, ludzie miewali rzadziej różne wady wzroku. Byli pewnie świadomi, że wraz z biegiem czasu wzrok się pogarsza i trzeba po prostu go badać i – jeśli to konieczne – zakupić stosowne okulary.

Badanie wzroku

Niestety, wiele osób, które do pewnego momentu nie miały problemów z widzeniem, a wiec nigdy nie były u lekarza okulisty lub bywają u niego tylko podczas badań kontrolnych do pracy, mogą sobie przez wiele miesięcy nie zdawać sprawy, że zaczynają gorzej widzieć. Problem może dotyczyć jednego lub obojga oczu. Dlatego tak ważne jest, aby – będąc kierowcą – badać co jakiś czas oczy. Oczywiście u kogoś może istnieć konkretna wada wzroku a prawo jazdy i tak zostanie tej osobie wydane. Tylko np. z zastrzeżeniem, że musi prowadzić wyłącznie w okularach lub szkłach kontaktowych. Trzeba też pamiętać, że z daną wadą wzroku można dostać prawo jazdy np./ kat. A i B, ale już nie C lub D (zawodowe prawo jazdy) – dobry przykład to problemy z rozpoznawaniem barw.
Zazwyczaj osobie z wadą wzroku wydaje się prawo jazdy z terminem ważności. Aby je przedłużyć, trzeba spełnić określone wymogi. To zazwyczaj wykonanie badań u lekarza, który ma uprawnienia do przeprowadzania badań u kierowców. Przebadane pod kątem wad wzroku są wszystkie osoby, robiące kurs prawa jazdy. Zdarzają się sytuacje, że podczas takich badań dana osoba dowiaduje się niespodziewanie, że z jej wzrokiem jest coś nie tak. Dla niektórych to spore zaskoczenie.

Badanie u okulisty

Najlepiej samemu wykonać pewne badania, zanim jeszcze zaczniemy kurs na prawo jazdy. Okulista powie nam, czy mamy jakąś wadę i czy – ewentualnie – będziemy mieć z jej powodu jakiekolwiek problemy podczas badań przeprowadzanych już przy okazji kursu. Nigdy nie będzie tak, że osoba, która z jakiegoś powodu nie przeszła obowiązkowych badań, zostanie dopuszczona do egzaminu na prawo jazdy. Dokument z badań jest dołączony do wszystkich dokumentów składanych przez kandydata podczas wyznaczania terminu egzaminu. Każda osoba, której nie w smak takie badania, bo chce zrobić prawo jazdy koniecznie i za wszelką cenę, powinien pamiętać, że będzie chodziło o bezpieczeństwo jego samego, jego pasażerów oraz innych użytkowników dróg. Niestety, do wielu kolizji i wypadków dochodzi, bo co któryś kierowca nie zdaje sobie sprawy, że ma coraz mniejsze pole widzenia albo nie zdaje sobie sprawy z tego, że zaczyna słabiej widzieć. Tak, to możliwe, żeby tego do pewnego momentu nie zauważyć. Dlatego jednak warto co jakiś czas badać sobie wzrok.

Redakcja chronswojwzrok.pl