Brokat a oczy – Jakie są skutki używania brokatu?

Brokat cały czas zyskuje na popularności. Używany jest najczęściej w pracach plastycznych, do produkcji ubrań, a przede wszystkim do wykonywania makijażu. Internet zalewa nas zdjęciami osób, które tworzą fantastyczne make-up’y i charakteryzacje z użyciem tego dodatku. Zachwycamy się tymi maleńkimi, błyszczącymi drobinkami, ponieważ wywołują efekt wow. Wszystko co się świeci, wygląda lepiej, przyciąga wzrok i jest absolutnie godne podziwu. Praca z brokatem, to nie lada wyzwanie, jednak coraz więcej osób decyduje się na takie kroki, szczególnie w sezonie karnawałowym, w którym błysk jest najbardziej pożądaną przez większość kobiet rzeczą.

Niebezpieczny brokat

Brokat a oczy: to nie tylko elementu szalonego makijażu, to również spore niebezpieczeństwo. Okazuje się, że brokat może być poważnym zagrożeniem dla naszego wzroku. Te drobne elementy, które zostały uznane przez brytyjskich naukowców za mikroplastik, są bardzo trudne do usunięcia ze skóry i wyjątkowo trudne do wypłukiwania z oczu. Brokat łatwo przykleja się do do powierzchni spojówki i rogówki, powodując podrażnienie. Pocierając oko, sprawiamy, że produkt dosłownie wbija się w jego powierzchnie, co może wywołać poważną infekcję. Korzystanie z brokatu, to nie żarty. Jest to tak powszechna rzecz, że demonizowanie jej, może wydawać się niedorzeczne, ale niestety takie są fakty. Przerażającym przykładem jest historia Erici Diaz, która straciła oko, właśnie przez drobinkę brokatu, która wbiła się w jej rogówkę. Dlatego przy wykonywaniu prac plastycznych warto zaopatrzyć się w ochronne okulary, a podczas robienia makijażu korzystać z produktów, które są przeznaczone do tego typu zabawy i które z pewnością nam nie zaszkodzą.

Co robić w razie dostania się brokatu do oczu?

Przede wszystkim nie pocierać ich i nie dotykać palcami. Należy je przepłukać bądź zwrócić się do lekarza, który pomoże nam usunąć obce ciało. Jeżeli te argumenty wydają się niewystarczające, żeby zaprzestać używania brokatu albo przynajmniej zacząć używać go mądrzej, warto pamiętać, że jest to rzecz produkowana na masową skalę, która przenika do rzek i oceanów, a następnie jest zjadana przez ryby i ptaki, które często umierają ze względu na zalegający w ich przewodach pokarmowych mikroplastik.

Mimo swojej popularności, powinniśmy pamiętać, że brokat a oczy, to stały związek i realne zagrożenie, na które musimy uważać. Jeżeli szanujemy siebie i środowisko, zrezygnujmy z używania tego produktu bądź zamieńmy go na bezpieczną wersję, która nie wywoła nieprzyjemnych sytuacji.

Redakcja chronswojwzrok.pl