Konsekwencje braku korekcji wzroku dzieci

Twoje dziecko poznaje świat z pomocą wszystkich swoich zmysłów. Wykorzystuje węch do odkrywania nieznanych mu dotąd zapachów, korzysta z dotyku, by poznać strukturę dziwnych przedmiotów, a oczami spogląda na te wszystkie cudowne barwy, które potrafią zapierać dech w piersiach. Jeżeli którykolwiek z narządów zmysłów nie działa prawidłowo, rozwój dziecka zostaje zaburzony lub nawet częściowo zahamowany. Szczególnie okrutne mogą być konsekwencje braku korekcji wzroku dzieci. Jeżeli więc do tej pory zaniedbywałeś tę kwestię i nawet nie pamiętasz, kiedy ostatnio byłeś ze swoją pociechą u okulisty bądź optyka, jak najszybciej powinieneś to zrobić. W przeciwnym wypadku sam doprowadzisz do sporego spadku jakości życia twojego szkraba.

Częsty problem

A zaburzenia wzroku nie są niestety rzadko spotykanymi problemami u dzieci. Tak naprawdę we współczesnym świecie występują coraz częściej. Niektórzy lekarze twierdzą nawet, że już co drugie dziecko może zmagać się z problemami z widzeniem – a to oznacza, że istnieje 50% prawdopodobieństwo, iż oczy twojego malca też nie działają całkowicie prawidłowo. U dzieci najczęściej diagnozuje się astygmatyzm. Bardzo często dochodzi u nich także do rozwoju krótkowzroczności. Oba te zaburzenia wzroku poważnie utrudniają, a czasem wręcz uniemożliwiają normalne widzenie. W większości przypadków wad nie da się zatrzymać, ale można sprawić, by na co dzień były one praktycznie nieodczuwalne.

Jakie konsekwencje?

Jeżeli to wszystko dalej cię nie przekonuje, sprawdź koniecznie konsekwencje braku korekcji wzroku dzieci. Przerażą one niejednego rodzica. Jest ich po prostu mnóstwo i na każdym kroku mogą one obniżać komfort życia malca. Problemy z widzeniem bardzo często powodują przede wszystkim kłopoty w nauce. Maluch, który nie widzi poprawnie, nie jest w stanie czytać tekstów tak szybko jak jego rówieśnicy, przez co gorzej radzi sobie na lekcjach, a w domu wolniej przyswaja nowe informacje. Krótkowzroczność przeszkadza nawet na lekcjach wychowania fizycznego. Dziecko może nawet celowo unikać zajęć sportowych, bo szybko zorientuje się w tym, że radzi sobie na nich słabiej niż jego koledzy z klasy. Ogólnym skutkiem ubocznym tych wszystkich problemów będzie obniżenie samooceny oraz niska pewność siebie. Są to natomiast poważne zaburzenia psychiczne, które nigdy nie biorą się z powietrza.

Wiesz już, do czego może doprowadzić niekorygowanie wad wzroku u dzieci. Jeżeli więc masz jakiekolwiek obiekcje co do tego, czy twój maluch widzi prawidłowo, lepiej po prostu to sprawdź, zapisując go na badanie okulistyczne.

Redakcja chronswojwzrok.pl