Promieniowanie słoneczne a skóra

Każdy z nas cieszy się na słoneczne dni i z utęsknieniem wypatruje lata i wakacji. Warto jednak pamiętać o tym, że poza dawką witaminy D i radością, istnieje też zagrożenie UV, przed którym na szczęście możemy się chronić. Czy oznacza to, że musimy całkowicie zrezygnować z przebywania na słońcu? Na szczęście nie będzie to konieczne. Wystarczy tutaj trochę wiedzy i rozwagi, a bez większych problemów będziemy mogli cieszyć się słoneczną pogodą latem i zachować pełnię zdrowia dla siebie oraz naszej rodziny.

Co warto wiedzieć?

Warto wiedzieć, że promieniowanie słoneczne ma zły wpływ na naszą skórę. Może ono prowadzić do powstawania nowotworów oraz szybszego starzenia się. Na szczęście istnieje wiele sposobów, dzięki którym możemy chronić się przed tym niszczycielskim działaniem. Postawą będzie na pewno stosowanie kremów z odpowiednim filtrem UVA i UVB – w zależności od naszych potrzeb i karnacji, może to być 50, 30 czy 20. Inną ważną kwestią będzie też wybór odpowiedniej odzieży i unikanie przebywania na słońcu w godzinach południowych.

Jakie kremy ochronne należy stosować? Zagrożenie UV będzie zależeć od wielu czynników. Jeżeli wybieramy się na przykład na wakacje do Grecji, Hiszpanii lub też innego kraju położonego nieco bliżej równika, warto zaopatrzyć się kremy z wysokim filtrem UVA i UVB. Może to być 50 lub 50+. Podobne preparaty powinny stosować osoby o jasnej karnacji. Jeśli natomiast spędzamy lato nad polskim morzem czy jeziorami i zależy nam na tym, by trochę się opalić, wystarczy sięgnąć po filtr 30. Niezwykle ważną kwestą będzie też aplikacja kremu. Jeżeli przebywamy nad wodą, na pewno warto nałożyć go ponownie po wyjściu z wody, ponieważ jego zmycie będzie oznaczało automatycznie niższą ochronę naszej skóry.

Gdzie najlepiej zaopatrzyć się w kremy z filtrem?

Latem bez większych problemów możemy zakupić je w większości popularnych drogerii oraz aptek. Kupimy je też oczywiście w sklepach online. Przed dokonaniem zakupu warto poczytać opinie o różnych specyfikach. Warto wiedzieć, że niektóre z nich będą miały lekko żółtą barwę, co może niestety przyczynić się do plam na białych ubraniach.

Gdzie zdobyć więcej informacji jeżeli chodzi o zagrożenie UV? Wielu z nas będzie chciało się zapoznać z konkretnymi badaniami na temat wpływu słońca na możliwość wystąpienie nowotworów czy też starzenia się skóry. Jeżeli i Ty jesteś jedną z nich, warto wejść do Internetu i znaleźć tam odpowiednie artykuły. Wiele informacji możemy również znaleźć w tematycznych gazetach czy książkach.

Redakcja chronswojwzrok.pl