Jak prawidłowo zakraplać oczy?

0
407

Zakrapianie oczu to czynność, którą koniecznie trzeba wykonać podczas problemu w tym narządem. Praca przy komputerze, zapalenie spojówek, alergie czy syndrom suchego oka, to tylko niektóre dolegliwości które wymagają częstego zakraplania oczu. Warto wiedzieć jak zakropić oczy z korzyścią dla siebie oraz bez niepotrzebnej straty kropli. Zatem jak zakraplać oczy?

Zakraplanie oczu – metoda „lustra”

Istnieje kilka metod, które to pozwalają na odpowiednie zakropienie oczu. Jedna z nich zwana „metodą do lustra” polega na tym, że najpierw trzeba dokładnie umyć ręce, a następnie usiąść lub stanąć naprzeciwko lustra. Następnie należy odchylić głowę nieco w tył i delikatnie pociągnąć w dół dolną powiekę.

Kolejnym krokiem jest wyciśnięcie kropelki leku w kieszonkę oka powstałą z naciągnięcia powieki. Warto zawsze pamiętać o tym, aby podczas wykonywania tej czynności nie dotykać kroplomierzem oka, powieki oraz rzęs. Na koniec należy puścić powiekę i zamknąć oko na dłuższą chwilę. Jeśli istnieje taka konieczność to czynność ta należy wykonać również w drugim oku.

Warto zawsze pamiętać o tym, że jeśli używamy dwóch różnych preparatów do oczu i jeśli lekarz zalecił, aby używać ich o tej samej porze, to należy zawsze odczekać co najmniej pięć minut, zanim zaaplikujemy do oka drugie krople. Zachowana przerwa pozwoli bowiem na to, aby pierwsze krople dobrze wchłonęły się, dzięki czemu nie zostaną one wypłukane przez drugi preparat.
Po zakończeniu zakraplania oczu należy dokładnie umyć ręce.

Zakraplanie oczu – metoda „sufitowa”

Przed rozpoczęciem aplikacji kropli metodą sufitową należy bardzo dokładnie umyć ręce, a następnie dobrze je wysuszyć.Następnie należy usiąść wygodnie a krześle lub położyć się i odchylić głowę mocno do tyłu. Przez cały czas zakraplania oczu należy popatrzeć się w sufit.

Kolejnym krokiem jest odchylenie za pomocą jednej ręki dolnej powieki oka, a przy pomocy drugiej ręki należy zaaplikować krople do wnętrza dolnej powieki. W celu uzyskania znacznie lepszej stabilizacji warto oprzeć rękę na czole i patrzeć się w sufit, aby krople mogły dobrze wchłonęły się do oka. Na koniec należy kilkakrotnie mrugnąć okiem i z pomocą chusteczki higienicznej dokładnie zatrzeć nadmiar preparatu. Jeśli istnieje taka potrzeba, to w podobny sposób należy zakropić również drugie oko.

Jeżeli oprócz kropel okulista zalecił również stosowanie maści do oczu, to warto zawsze pamiętać o tym, aby kropelki zastosować jako pierwsze. Po zakończeniu aplikacji wybranego leku do oka należy umyć ręce. Poszczególne zabiegi należy wykonywać regularnie, bowiem pozwoli to nam na szybki powrót do zdrowia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here