Przebarwienia na zębach – jak sobie z nimi radzić?

Chcesz zadbać o estetyczny wygląd uzębienia? Marzysz o pięknym, śnieżnobiałym uśmiechu? Pierwszym krokiem powinno być usunięcie plam widocznych na zębach. Dowiedz się, jakie są najlepsze metody na pozbycie się przebarwień i ciesz się zdrowym, atrakcyjnym uzębieniem.

Czym są przebarwienia zębów?

Najprościej mówiąc, przebarwienie zęba to nic innego jak zmiana jego barwy lub nasycenia koloru. Może występować zarówno u dzieci, jak i dorosłych, ponieważ dotyczy uzębienia stałego i mlecznego. W niektórych przypadkach plamki obejmują tylko kilka zębów. Czasami pojawiają się wyłącznie w konkretnym miejscu. Dlatego przed usunięciem trzeba określić rodzaj przebarwienia na podstawie:

  • koloru,
  • przyczyny powstania,
  • liczby przebarwionych zębów,
  • miejsca występowania plamek.

Przebarwienia zębów – jakie są przyczyny?

Dolegliwości jamy ustnej mogą sprawiać, że zęby wyglądają nieestetycznie. Dlatego bardzo często są powodem kompleksów i zaniżonej pewności siebie. Przyczyny występowania przebarwień nie obejmują tylko nieprawidłowej higieny. Jednym z głównych powodów zmiany koloru zębów jest palenie papierosów. Prawdopodobnie żaden nałogowy palacz nie może pochwalić się białym uśmiechem. Negatywny wpływ na wygląd uzębienia ma też niewłaściwa dieta. Składniki, które mogą intensywnie przebarwiać zęby to m.in. kawa, herbata, cukierki, gumy do żucia, jagody, buraki, wino czy napoje gazowane.

Zmiana barwy zębów może być spowodowana czynnikami wewnętrznymi np. chorobami. Bardzo często plamki pojawiają się przez niedoczynność lub nadczynność tarczycy. Przebarwienia mogą też być skutkiem próchnicy lub demineralizacji szkliwa. Aby dobrze zdiagnozować stan jamy ustnej, warto udać się do lekarza specjalisty. Wielu z nich można znaleźć w poznańskiej klinice Piosik Stomatologia.

Jak pozbyć się przebarwień na zębach?

Przebarwienia płytki nazębnej można usunąć na dwa sposoby. Pierwszym są różne metody domowe, które zazwyczaj tylko zatrzymują rozprzestrzenianie się problemu. Bardzo często wybieranym środkiem do wybielania są specjalne pasty czy płyny do płukania jamy ustnej. O wiele skuteczniejszym sposobem są jednak zabiegi, które przeprowadza lekarz stomatolog. Usuwanie przebarwień i wybielanie zębów wykonywane w sprawdzonych, bezpiecznych warunkach z pewnością przyniesie satysfakcjonujące efekty.

Profilaktyka – jak zapobiec przebarwieniom?

Aby utrzymać efekt zabiegów estetycznych, należy zastosować się do kilku zaleceń. Przede wszystkim na około dwa tygodnie trzeba przyjąć tzw. białą dietę. Polega ona na wstrzymaniu się od spożywania wszystkich produktów, które mogą powodować przebarwienia. Zaleca się też stosowanie tej diety w późniejszym czasie. Pozwoli to uniknąć nawracania problemu.

Bardzo skutecznym sposobem na utrzymanie zdrowego i śnieżnobiałego uśmiechu jest oczywiście regularna i staranna higiena jamy ustnej. Oprócz szczotkowania zębów dwa razy dziennie warto używać nici dentystycznej i specjalnych płynów. Nie można również zapominać o odbywaniu wizyt dentystycznych co najmniej dwa razy w roku.

Redakcja chronswojwzrok.pl