Jak chronić dziecko przed promieniami UV?

Jak powszechnie wiadomo nic nie daje małym dzieciom tak dużej frajdy oraz zadowolenia jak ruch na świeżym powietrzu.
Co prawda przebywanie dziecka w ciepły, słoneczny dzień na dworze jest bardzo ważne dla jego prawidłowego rozwoju, niemniej każdy rodzic powinien zawsze pamiętać o tym, aby nie lekceważyć mocy słońca.

Zatem jak chronić dzieci przed promieniami UV?

Przebywanie dziecka na słońcu ma duże znaczenie dla jego prawidłowego rozwoju oraz dobrego samopoczucia. Otóż skóra wystawiona tylko na kwadrans na działanie promieni słonecznych zaczyna bardzo intensywnie wytwarzać witaminę D, która to jak wiadomo odpowiada nie tylko za sprawny układ odpornościowy, lecz także za zdrowe oraz mocne kości.

Niemniej nadmierne przebywanie malucha na ostrym słońcu może stać się niebezpieczne dla jego zdrowia. Zatem, aby nie narazić swego ukochanego dziecka na przykre konsekwencje nadmiernych kąpieli słonecznych, warto przestrzegać kilku istotnych zasad.

Po pierwsze, każdy troskliwy rodzic powinien pamiętać o tym, aby unikać długotrwałego przebywania z maluchem w pełnym słońcu, zwłaszcza w tych porach dnia, kiedy to promieniowanie słoneczne jest najsilniejsze. W związku z tym zaleca się, że aby podczas występowania intensywnego słońca, nie wychodzić z dzieckiem na dwór pomiędzy godziną 10.00 a 16.00. Otóż poważne uszkodzenia skóry wśród dzieci najczęściej są przyczyną nierozważnych zabaw w niezacienionych miejscach.

Odpowiednie kremy

Niezwykle ważne jest także stosowanie odpowiednich kremów ochronnych. Co prawda wielu rodziców przypomina sobie o nich najczęściej wówczas, gdy wychodzi na dwór z maluchem w upalne i bardzo słoneczne dni, niemniej warto również zdawać sobie sprawę z tego, że nawet wówczas, gdy niebo jest zachmurzone, promieniowanie UV nadal stanowi dla naszej, małej pociechy ogromne zagrożenie. Złudne poczucie bezpieczeństwa daje bardzo często również wiatr, który to co prawda chłodzi skórę, ale nie zapewnia jej jednocześnie odpowiedniej osłony przez promieniami UV.

Dziś wybór kosmetyków dla dzieci jest na rynku ogromny. Decydując się na ich zakup warto sięgnąć po sprawdzone preparaty organiczne lub mineralne, które to są najczęściej dostępne w postaci balsamu lub sprayu. Oferowane specyfiki są w pełni odporne na pot oraz działanie wody. Zanim wybierzemy odpowiedni krem z filtrem dla naszego dziecka, warto zawsze zwrócić szczególną uwagę na wysokość faktora. W przypadku najmłodszych dzieci warto zawsze sięgnąć po kosmetyk ochronny posiadający najsilniejsze działanie przeciwsłoneczne.
Wybrany preparat należy delikatnie wsmarować na buzię dziecka oraz ramiona, plecy i nogi.

Podczas przebywania dziecka na słońcu dużą rolę odgrywa także odpowiedni ubiór. Aby zbytnio nie narazić swego malucha na szkodliwe działanie promieni UV warto zakładać mu jasne, zwiewne stroje wykonane z nieprzezroczystych materiałów. Warto też zawsze pamiętać o odpowiednim nakryciu głowy. A jeżeli wybieramy się z maluchem do piaskownicy czy na piknik, to wówczas warto zabrać ze sobą parasol ochronny.

Redakcja chronswojwzrok.pl