Jak zamontować kabinę prysznicową?

Montaż kabiny prysznicowej zarówno z brodzikiem, jak i bez niego, można przeprowadzić samodzielnie. Dla osoby, która nie posiada zbyt rozległej wiedzy z branży budowlano-remontowej, opcja pierwsza będzie zdecydowanie prostsza. Podpowiemy, jak zamontować kabinę prysznicową. 

Montaż kabiny prysznicowej z brodzikiem

Na rynku mamy gotowe modele kabiny prysznicowej z brodzikiem, które wystarczy zamontować w odpowiednim miejscu. Oczywiście musi być ono właściwie przygotowane pod kabinę prysznicową. 

Ważnym elementem jest głębokość brodzika. Musimy dobrać go do wlotu rury kanalizacyjnej, którą mamy zamontowaną w łazience. Nie ma problemu, jeśli rura jest dostatecznie długa, wtedy każdy brodzik dostępny na rynku będzie pasował idealnie, a sam montaż będzie prosty. 

Problem zaczyna się wtedy, gdy rura jest zamontowana nisko. Wtedy należy dobrać taki brodzik, który będzie głębokością odpowiedni do wysokości rury. Chodzi o to, aby odpływ przy użytkowaniu był prawidłowy. 

Gdy brodzik jest wybrany, to można przystąpić do montażu. Jak zamontować kabinę prysznicową? Postępuj według kilku kroków: 

  • zabezpiecz podłogę hydroizolacją, 
  • przetestuj, czy brodzik pasuje do wyznaczonego miejsca i czy rura do niego pasuje, 
  • zamontuj nóżki pod brodzik oraz je wypoziomuj,
  • połóż brodzik i zamontuj syfon,
  • przytwierdź brodzik do ściany przy pomocy silikonu i kleju, 
  • zamontuj panele boczne. 

Jak zamontować kabinę prysznicową bez brodzika?

Kluczową kwestią przy montażu kabiny prysznicowej bez brodzika jest płytkowanie i odpływ liniowy, punktowy, obwodowy lub rynnowy. W takiej łazience, w której chce się zamontować kabinę bez brodzika, należy wykonać izolację przeciwwodną. Przed montażem kabiny prysznicowej należy sprawdzić, czy woda prawidłowo spływa do kanalizacji i czy nie pozostaje na płytkach. Jest to podstawa do montażu kabiny bezbrodzikowej. 

W zasadzie każdą kabinę prysznicową dostępną na rynku można zamontować na płytkach. Wystarczy przed połączeniem wykonać właściwą izolację, a następnie można przejść do przytwierdzania ścian. Jeśli jest to kabina przyścienna, to montaż zaczyna się od przytwierdzenia płyt do boku ściany. Dopiero gdy konstrukcja jest stabilna, łączy się ze sobą kolejne warstwy. Na końcu sprawdza się, czy kabina prysznicowa jest szczelna. Przy odpowiednio wykonanym odpływie kanalizacyjnym, same ściany kabiny ze szkła hartowanego można już zamontować samodzielnie. 

Redakcja chronswojwzrok.pl