Ile trwa katar?

Często słyszymy powiedzenie, że katar leczony trwa tydzień, a nieleczony 7 dni. Jednak często, kiedy nie stosujemy żadnych lekarstw, niesamowicie się męczymy. Z drugiej strony, leki wcale nam nie pomagają, bo obkurczają śluzówkę, tym samym powodując nawrót. Jak to więc w rzeczywistości jest?
W związku z tym pojawia się pytanie, ile trwa katar. Rzeczywiście jest to naukowo potwierdzone, że średnio katar trwa 7 dni. Ale nie zawsze. Wszystko zależy od przyczyny. Przy przeziębieniu może on trwać nawet do dwóch tygodni. Jednak często objawy znikają już po 2 dniach, a maksymalnie 7.
Jeśli jednak jesteśmy skazani na katar alergiczny, to sytuacja staje się mniej przyjemna. Może on trwać nawet kilka miesięcy i tak naprawdę zahamować bądź zmniejszyć możemy go lekami przeciwhistaminowymi. Wtedy rzeczywiście jedynym rozwiązaniem jest branie tabletek, w innym wypadku będziemy się strasznie męczyć.
W szczególności katar jest uciążliwy dla małych dzieci, które jeszcze same nie potrafią wydmuchać noska. Chcemy dla nich jak najlepiej, chcielibyśmy im szybko ulżyć. Jednak w tym celu często sięgamy do apteczki po leki. Nie jest to jednak dobre rozwiązanie, ponieważ uzależniamy już małe dziecko od stosowania kropli. Lepiej więc sięgnąć po zwykłą wodę morską bądź sól fizjologiczną.
Podobnie jest u dorosłych, których nosy bardzo szybko przyzwyczajają się do sprayów i kropel. Dlatego warto często nawilżać błonę nosową albo po prostu stosować tabletki bądź syropy na kaszel, które są mniej inwazyjne niż krople.

chorujena.pl

Redakcja chronswojwzrok.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *