Dlaczego częste patrzenie się w ekran telefonu może być niebezpieczne?

Z nastaniem ery laptopów, telefonów i tabletów nadeszła moda na posiadanie i noszenie ze sobą wszędzie urządzeń przenośnych. Korzystamy z nich w autobusach, tramwajach, podczas prowadzenia samochodu (choć to zabronione!!!), w kolejkach do lekarza, czasem nawet w sklepie czy na imprezie u znajomych. Urządzenia mobilne zapanowały nad naszym życiem. Co gorsza, nie tylko zabierają cenny czas, ale również sprawiają, że gorzej widzimy?

Jak się ma korzystanie z Instagrama czy stron internetowych do jakości naszego wzroku?

Wydawałoby się, że to nic nieznaczące spojrzenia w ekran. Zawsze ostrzegano przed zbyt długim wpatrywaniem się w ekran telewizora lub komputera, jeśli siedziało się za blisko i mam wrażenie, że zapomniano dołożyć do tej przestrogi nowych urządzeń, ponieważ od początku wydawały się być takie „niewinne” – przecież co może nam zrobić złego korzystanie z telefonu? Tylko że czas, w którym dziennie korzystamy z urządzeń mobilnych, znacznie wydłużył się na przestrzeni ostatnich dziesięciu lat. Kiedyś telefon spędzał z nami ok. pół godziny w ciągu dnia (nie licząc rozmów, bo chodzi w tym przypadku o wpatrywanie się w ekran), a teraz potrafi niekiedy spędzać w naszej dłoni 3-5 godzin! Tak, dokładnie tyle…

Czytamy artykuły w Internecie, korzystamy z różnych aplikacji, publikujemy posty na Facebooku, przeglądamy zdjęcia, gramy w gry i robimy jeszcze wiele innych rzeczy, by tylko trzymać w dłoni smartfon lub tablet. Coraz częściej zaczyna nas więc dotyczyć cyfrowe zmęczenie wzroku, które staje się realnym problemem społeczeństwa na całym świecie. Nasze oczy nigdy nie były w ten sposób zaprojektowane, by na tak długi czas być wystawiane na działanie światła bijącego z ekranów.

Męczenie wzroku

Co gorsza, urządzenia mobilne zabieramy też do łóżek i korzystamy z nich przy zgaszonym świetle, co jest absolutnie zabójcze – wzrok szybciej się męczy, zamiast wyciszyć się przed snem, podajemy sobie kolejną porcję informacji i obrazów. Zaś rano pierwszą rzeczą, jaką bierzemy do ręki, jest nasz wierny przyjaciel-telefon. W ten sposób nasze oczy nigdy nie mają możliwości udać się na zasłużony odpoczynek. A to jest bardzo niebezpieczne i będzie powodować zmiany w zdrowiu, o które siebie jeszcze nie podejrzewamy. Głosem starego kaznodziei powinno się więc nawoływać: uchrońmy nasze oczy przed tym, co złe i poświęcajmy czas na czynności niezwiązane z korzystaniem z ekranów – zwłaszcza ekranów smartfonów, tabletów i innych wynalazków, który wymagają, by nasze biedne oczy pozostawały przez dłuższy czas w bliskim kontakcie z ekranem.

Redakcja chronswojwzrok.pl