Czym jest pęcherz neurogenny?

O pęcherzu neurogennym można mówić w sytuacji, kiedy pęcherz moczowy działa w nieprawidłowy sposób. Mowa tutaj między innymi o zaburzeniach polegających na nietrzymaniu moczu bądź też całkowitym wstrzymaniu jego oddawania. Neurogenny pęcherz to dolegliwość, która może być spowodowana przez mnóstwo innych chorób. W jaki sposób leczyć tę dysfunkcję?

Na czym dokładnie polega pęcherz neurogenny?

Pęcherz neurogenny to sytuacja, w której pęcherz moczowy działa w nieprawidłowy sposób już na etapie gromadzenia i wydalania moczu. To objaw, który zazwyczaj świadczy o występowaniu innych chorób i problemów zdrowotnych, także schorzeń neurologicznych. Najnowsza klasyfikacja chorób pęcherz neurogenny umieszcza na liście schorzeń układu moczowego.

Specjaliści przyczyn pęcherza neurogennego zazwyczaj upatrują głównie w schorzeniach neurologicznych – między innymi chorobie Alzheimera, chorobie Parkinsona, chorobach otępiennych bądź też uszkodzeniach rdzeniowo-mózgowych. Warto mieć świadomość tego, że występowanie pęcherza neurogennego może być także spowodowane urazem rdzenia kręgowego, guzami mózgu, stwardnieniem rozsianym, cukrzycą, rozszczepem kręgosłupa oraz uszkodzeniem nerwów miednicy

W jaki sposób objawia się pęcherz neurogenny?

U osób, u których występuje pęcherz neurogenny, zazwyczaj głównym symptomem dolegliwości jest nietrzymanie moczu o różnych stopniach nasilenia bądź też całkowite jego zatrzymanie. Osoba cierpiąca na to schorzenie może cierpieć na zakażenia i infekcje układu moczowego, z którymi wyjątkowo trudno walczyć. Jeśli chory nie podejmie leczenia, na dalszym etapie choroby może dojść do pogłębionej niewydolności układu moczowego, a nawet do zaburzenia funkcji nerek.

Z racji tego, że do występowania pęcherza neurogennego doprowadzają różne schorzenia, objawy mogą różnić się u każdego chorego.

Leczenie pęcherza neurogennego

Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że leczenie u każdego pacjenta będzie przebiegało w nieco inny sposób, a to ze względu na to, że każdy przypadek osoby z pęcherzem neurogennym różni się od siebie. Na leczenie pęcherza neurogennego wpływają takie czynniki jak wiek, stan zdrowia, obecne schorzenia, diagnoza oraz symptomy chorobowe. Ważne, by lekarz urolog dokonał dokładnej i szczegółowej diagnostyki, a także zlecił choremu wykonanie niezbędnych badań. W przypadku pęcherza neurogennego zazwyczaj stosuje się leki przeciwcholinergiczne, blokery, a czasami – miejscową antybiotykoterapię. W niektórych przypadkach jednym rozwiązaniem jest zastosowanie cewnika – przerywanego bądź też stałego.

Ostatnimi czasy w Polsce pojawiła się także nowa metoda leczenia pęcherza neurogennego – a mianowicie operacyjne leczenie polegające na nowatorskim wszczepieniu stymulatora pęcherza moczowego. Pozwala to na wyregulowanie pracy mięśni na miednicy oraz zwieracza, a także na unormowanie aktywności pęcherza moczowego.

U pacjentów z pęcherzem neurogennym bardzo pomocna może okazać się także ziołoterapia. Napary z owoców jałowca, nawłoci, mącznicy, pietruszki bądź lubczyku pomagają zwalczać objawy schorzenia.

Materiał zewnętrzny

Redakcja chronswojwzrok.pl