Czy soczewki kontaktowe są drogie? Co warto wiedzieć przed ich zakupem?

Wielu osobom wydaje się, że noszenie soczewek kontaktowych wiąże się z koniecznością poniesienia dużych wydatków. To nie jedyny mit, który powstał na temat tego sposobu korekcji wad wzroku. Poniżej przedstawiamy najczęstsze wady i mity na temat szkieł kontaktowych.

Soczewki kontaktowe wiążą się z wysokimi kosztami

MIT. Cena soczewek kontaktowych może wydawać się wysoka. Jednak po podliczeniu wszystkich kosztów okazuje się, że w ciągu roku trzeba wydać na nie zaledwie kilkaset złotych. Już z uwzględnieniem preparatów do pielęgnacji. Jest to nieco więcej niż w przypadku okularów. Warto jednak pamiętać, że szkła kontaktowe wiążą się z większą wygodą użytkowania.

Szkła kontaktowe tanio można kupić w wielu miejscach. Warto regularnie sprawdzać ofertę sklepów internetowych. Często dostępne są tam różnego rodzaju promocje (np. dwa opakowania w cenie jednego).

Tanie soczewki kontaktowe nie są gorsze jakościowo od soczewek w regularnej cenie. Warto jednak dokładnie czytać specyfikację, ponieważ szkła różnią się materiałem i trybem noszenia. Dobrze jest także zapoznać się z opiniami innych użytkowników na temat trwałości soczewek kontaktowych.

Szkła kontaktowe wpływają na zmianę koloru oczu

MIT. Zwykłe soczewki kontaktowe nie wpływają w żaden sposób na zmianę zabarwienia oczu. Taką właściwość mają tylko szkła, które posiadają kolorową warstwę. Po ich założeniu można uzyskać inny kolor tęczówki (np. zmienić z niebieskiego na brązowy) lub podkreślić jej naturalną barwę.

Soczewki kolorowe tanie również można kupić w sklepach internetowych. Warto jednak pamiętać, że taki rodzaj szkieł jest dostępny najczęściej tylko w trybie miesięcznym. Mogą je nosić osoby z wadą wzroku lub takie, które nie mają żadnych problemów z oczami – wówczas należy wybrać tzw. zerówki.

Szkła kontaktowe są widoczne

MIT. Szkła kontaktowe są bardzo dyskretne. Osoba postronna nie jest w stanie ich zobaczyć, jeżeli nie przyjrzy się dokładnie z bliska. Dlatego ta metoda korekty wzroku jest chętnie wybierana przez osoby, które nie czują się komfortowo ze swoją wadą oraz noszeniem okularów korekcyjnych. Ponadto soczewki kontaktowe pasują do każdego rodzaju twarzy i można w nich uprawiać sport (także pływanie).

Nie wszystkie soczewki trzeba wyrzucić po miesiącu

FAKT. Soczewki kontaktowe można nosić w różnych trybach. Bardzo chętnie są wybierane szkła miesięczne. Warto jednak pamiętać, że są dostępne również:

  • jednodniowe,
  • dwutygodniowe,
  • roczne.

Przy wyborze warto kierować się wygodą i osobistymi preferencjami. Trzeba jednak ściśle przestrzegać daty wymiany soczewek na nowe, ponieważ noszenie ich po upływie terminu może powodować powikłania.

Noszenie soczewek może powodować przesuszenie gałki ocznej

FAKT. Przesuszenie gałki ocznej jest częstym skutkiem noszenia soczewek. Dlatego warto wybierać szkła, które zapewniają odpowiednie nawilżenie i przepuszczają tlen. Dodatkowo można wspomóc się kroplami nawilżającymi. Dobrze jest wybrać preparat z kwasem hialuronowym.

Redakcja chronswojwzrok.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *