Okulary z polaryzacją – czym są?

Polaryzacja to termin, który bardzo często pojawia się w kontekście okularów przeciwsłonecznych. Okulary z polaryzacją są droższe od swoich odpowiedników bez niej, dlatego warto wiedzieć, czym właściwie jest polaryzacja i czy warto inwestować więcej w tego rodzaju akcesoria. Poniżej znajduje się kilka ważnych informacji na ten temat.

Czym jest polaryzacja?

Najzwyklejsze okulary przeciwsłoneczne sprawiają, że słońce mniej razi. Nie są one jednak w stanie powstrzymać najbardziej oślepiających promieni, a przy okazji przekłamują kolorystykę obserwowanego otoczenia. Tymczasem polaryzacja w okularach przeciwsłonecznych jest w stanie blokować odblaski przy jednoczesnym zachowaniu naturalnych kolorów. Odblaskami nazywamy w tym kontekście wiązki światła, które odbijają się od gładkich powierzchni i utrudniają widzenie. 

Jak działa polaryzacja w okularach przeciwsłonecznych?

Promienie słoneczne odbijające się w takich powierzchniach jak śnieg, woda czy mokre nawierzchnie załamują się w specyficzny sposób, tworząc oślepiającą poświatę. Celem noszenia okularów polaryzacyjnych jest wyeliminowanie tego efektu dzięki specjalnemu filtrowi, który znajduje się na soczewkach. Filtr ten jest w stanie przepuszczać wyłącznie pionowe promienie światła. Te poziome, które utrudniają widzenie, są zaś skutecznie odbijane. 

Jak sprawdzić, czy okulary mają polaryzację?

Proces ten zwykle nie jest trudny, ponieważ zarówno w sklepach stacjonarnych, jak i internetowych ten dodatkowy czynnik zwykle znajduje się w opisie produktu. Okulary z polaryzacją do złudzenia przypominają zwykłe okulary przeciwsłoneczne, ale dodatkowo znajduje się na nich specjalne oznaczenie. Najczęściej znajduje się ono zarówno na opakowaniu, jak i na zauszniku okularów lub na samej soczewce. Jest to naklejka z napisem „polarized”, której nie sposób przeoczyć. 

Jakie są największe zalety okularów z polaryzacją?

Największą z nich jest wspomniana już wcześniej eliminacja rażących odblasków, co przekłada się nie tylko na komfort właściciela okularów, ale i na wiele innych aspektów. Lepsza widoczność i redukcja szansy na oślepienie zapewnia znacznie większe bezpieczeństwo kierowcom i rowerzystom. Okulary ze specjalną powłoką sprawiają, że dzięki nim można ostrzej widzieć barwy. Jest to ich wielka przewaga nad standardowymi okularami przeciwsłonecznymi, które niemal zawsze przekłamują barwy i sprawiają, że komfort widzenia jest niski. Nie bez znaczenia jest tutaj również fakt, że okulary z polaryzacją zapewniają niemal całkowitą ochronę dla oczu przed słońcem.

Jakie okulary z polaryzacją są najlepsze?

Dobrze dobrane okulary z polaryzacją powinny właścicielowi zapewniać optymalną widoczność, a więc nie mogą być zbyt wąskie. Ich zauszniki powinny pozwalać na aktywność fizyczną i normalne funkcjonowanie bez obaw o to, że spadną czy ulegną zniszczeniu. Powinny być też wyprodukowane z wysokiej jakości tworzyw, które zapewniają im nie tylko lekkość, ale przede wszystkim odporność na najróżniejsze czynniki zewnętrzne.

 

Redakcja chronswojwzrok.pl