Jak wybrać soczewki kontaktowe? 3 rzeczy, o których warto pamiętać

Soczewki kontaktowe umożliwiają niewidoczną korekcję wad wzroku. Dzisiaj stanowią dobrą alternatywę dla okularów. Wobec tego, jak wybrać soczewki kontaktowe? Oto 3 rzeczy, o których warto pamiętać przy wyborze najlepszych soczewek dla siebie!

1. Dobierz soczewki w gabinecie

Chociaż soczewki kontaktowe można zakupić bez recepty, to jednak nigdy nie powinniśmy wybierać ich bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą – lekarzem okulistą lub optometrystą.

Soczewki kontaktowe dobiera się inaczej niż szkła do okularów, dlatego też osoby, które noszą okulary, nie powinny kupować soczewek w tej samej mocy. Dodatkowo, przy doborze soczewek należy także określić ich krzywiznę.

Najlepiej zatem udać się do gabinetu. Wtedy specjalista wykona dokładne badanie wzroku i będzie mógł dobrać najlepsze soczewki. Następnie będzie można kupować je już samodzielnie. W gabinecie można dowiedzieć się także, jak należy prawidłowo zakładać soczewki kontaktowe i je zdejmować.

2. Im krótszy okres noszenia soczewek, tym lepiej

Specjaliści potwierdzają, że im krótszy okres noszenia soczewek kontaktowych, tym lepiej dla oczu. Wynika to z faktu, że soczewki noszone krócej są bardziej higieniczne i bezpieczniejsze niż te, które noszone są codziennie przez dłuższy czas.

Właśnie dlatego lepszym wyborem będą soczewki jednodniowe niż te do noszenia miesięcznego. Wprawdzie trzeba wtedy liczyć się z wyższymi kosztami, to jednak soczewki jednodniowe – jednorazowe będą zdrowsze dla oczu i zminimalizują ryzyko pojawienia się infekcji.

Osoby, które chcą zaoszczędzić na soczewkach, ale jednocześnie nie chcą nosić ich przez cały miesiąc, mogą zdecydować się na te dwutygodniowe. Soczewki miesięczne także mogą być bezpieczne. Należy jednak restrykcyjnie przestrzegać zasad higieny, czyli dokładnie czyścić soczewki i zawsze myć ręce przed ich dotknięciem.

3. Przetestuj różne marki soczewek kontaktowych

W sprzedaży można znaleźć dzisiaj różnego rodzaju soczewki kontaktowe. Każda marka stosuje do ich produkcji nieco inne materiały i technologie, dlatego też każde soczewki nosi się nieco inaczej.

Najlepiej zatem przetestować różne rodzaje soczewek, aby wybrać takie, które będą pasowały perfekcyjnie. Oczy każdego człowieka są nieco inne, dlatego też nie warto zrażać się do soczewek wtedy, gdy pierwsza para nie jest idealna, na przykład powoduje uczucie suchości oczu lub jest trudna w zakładaniu.

Można także posiłkować się opiniami, które dostępne są w internecie. Wybierając soczewki posiadające wiele pozytywnych opinii, możemy także trafić w dziesiątkę!

Redakcja chronswojwzrok.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *