Zalety wizyt domowych pediatry

Gdy dziecko zaczyna chorować, rodzice starają się pomóc mu najlepiej jak potrafią. Choć większość infekcji dzieci jest łagodna i krótkotrwała, zawsze budzi niepokój i obawy, że przerodzi się w coś poważniejszego. U młodszych dzieci, które same nie potrafią powiedzieć, co im dolega, każde objawy wyglądają bardzo niepokojąco i warto, by dziecko zbadał lekarz. Najlepiej, by pediatra w Krakowie, obejrzał dziecko w domu. Taka wizyta ma sporo zalet.

Wizyta w przychodni to stres dla dziecka

Dzieci, zwłaszcza młodsze, bardzo często boją się wizyt u lekarza. To zupełnie naturalne i pediatrzy doskonale rozumieją dziecięcy płacz, czy brak współpracy podczas badania. Wraz z wiekiem i rozwojem emocjonalnym dziecka ta sytuacja się zmienia. Starsze dzieci wiedzą znacznie więcej i zwykle potrafią świetnie skomunikować się ze swoim pediatrą.

Podczas choroby dzieci są szczególnie rozdrażnione i stres związany z badaniem lekarskim może dodatkowo wpłynąć na ich spadek nastroju. Choć w przychodniach znajdują się specjalne kąciki dla dzieci, a gabinet dla małego pacjenta urządzony jest tak, by dziecko dobrze się w nim czuło – to zawsze będzie obce miejsce. Dzieci mogą odczuwać niepokój w przychodni, czy szpitalu i mają pełne prawo nie radzić sobie z negatywnymi emocjami, które się wtedy u nich pojawiają. Badanie dziecka w takich warunkach może być utrudnione. Dziecko, które płacze i jest rozdrażnione, trudno osłuchać.

W sytuacji, gdy potrzebny jest pediatra Kraków i inne miasta pozwalają na skorzystanie z usługi wizyt domowych. Jest to rozwiązanie, które pozwoli zarówno dziecku, jak i rodzicom uniknąć niepotrzebnego stresu i nerwów.

Wizyta domowa jest bezpieczna dla dziecka

W przychodni pojawiają się dzieci z różnymi schorzeniami. Wiele z nich to choroby zakaźne, które łatwo przenoszą się między małymi pacjentami stłoczonymi w przychodni. Nawet jeśli maluch jest u lekarza z powodu infekcji kataralnej, jego układ odpornościowy jest mocno osłabiony. Przez to może łatwiej zarazić się znacznie poważniejszymi schorzeniami, takimi jak grypa, choroby z grupy rotawirusów, czy niezwykle zakaźna ospa.

Podczas wizyty domowej dziecko nie ma kontaktu z innymi chorymi, więc jest bezpieczne. Lekarz pediatra może je spokojnie obejrzeć i zbadać, nie narażając na to, że przypadkiem dziecko zarazi się inną, znacznie bardziej groźną, chorobą.

Dziecko w domu czuje się najbezpieczniej

Podczas wizyty domowej dziecko będzie zachowywać się swobodniej niż w gabinecie lekarskim. To szczególnie ważne, gdy konieczny jest szczegółowy wywiad medyczny. Wiele dziecięcych schorzeń, np. te związane z bólem w okolicy brzucha, może być groźnych i współpraca pacjenta z pediatrą umożliwia szybkie postawienie właściwej diagnozy.

Wizyty domowe w rodzinach wielodzietnych

Gdy jedno dziecko jest chore, rodzic często ma problem z opieką nad jego rodzeństwem podczas wizyty w przychodni. Ta, z uwagi na kolejki, może się przedłużać – co jest dodatkowym kłopotem.

Kiedy rodzic może skorzystać z usługi wizyt domowych pediatry, nie musi szukać nikogo do pomocy. Co więcej, gdy choruje rodzeństwo, znacznie wygodniej jest zamówić wizytę do domu, niż brać dwójkę, czy trójkę chorych dzieci do przychodni.

Nie trać czasu w przychodni

W przychodni, zwłaszcza w okresie wzmożonych infekcji, na pomoc czeka wielu pacjentów. Czas trwania wizyt może się wydłużać i to szczególnie zdarza się przy wizytach pediatrycznych. Czasem dziecko płacze, trzeba je uspokoić i dopiero potem zbadać.

Wtedy właśnie pojawiają się największe opóźnienia. Można tego uniknąć, umawiając się na wizytę lekarską w domu. Ta z uwagi na sprzyjające warunki może przebiegać sprawniej i szybciej. Taka oszczędność czasu jest szczególnie ważna wtedy, gdy trzeba opiekować się chorym dzieckiem.

Pełna diagnostyka w domu

Podczas domowej wizyty lekarskiej pediatra może zdiagnozować dziecko przy pomocy przenośnego sprzętu medycznego lub umówić wizytę specjalisty, który w domu wykona badanie USG albo EKG. Podobnie jest z badaniami laboratoryjnymi, których dzieci najbardziej się boją.

Pobieranie krwi, czy badanie ultrasonograficzne w domu, będzie mniej stresujące i nie wywoła traumy u małego pacjenta. Dzieci, które są spokojne i czują się bezpiecznie szybciej wracają do zdrowia, dlatego rolą dorosłych jest zapewnić im maksymalnie komfortowe warunki podczas choroby.

Jak umówić domową wizytę?

Wizytę domową można zamówić telefonicznie w godzinach od 8 do 22. Zazwyczaj czas oczekiwania na przyjazd lekarza wynosi maksymalnie 90 minut, co można ustalić z dyspozytorem przyjmującym zgłoszenie. Warto skorzystać z ofert prywatnych gabinetów lekarskich, gdzie usługa wizyt domowych realizowana jest bardzo sprawnie. Poszukując odpowiedniego lekarza, warto sięgnąć do internetu. Na hasło „pediatra Kraków wizyty domowe” pojawi się wiele możliwości, z których można wybrać najbardziej odpowiednią dla siebie.

Warto również wspomnieć, że lekarz podczas wizyt domowych ma możliwość wystawienia rodzicowi zwolnienia lekarskiego na chore dziecko w celu sprawowania nad nim osobistej opieki, a także recept na niezbędne lekarstwa.

Redakcja chronswojwzrok.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *