Proste, ale skuteczne rozwiązanie, czyli ekran Hessa

Ekran Hessa to kolejne urządzenie, które jest chętnie stosowane w diagnostyce okulistycznej. Wykorzystuje się je w szczególności podczas badania ruchomości gałki ocznej. Praca z ekranem Hessa opiera się na wykorzystaniu zjawiska fałszywej lokalizacji w kierunku działania tzw. mięśnia porażonego.

Badanie z użyciem ekranu Hessa

Jak wygląda ekran Hessa? Rozumie się przez to siatkę zawierającą dwadzieścia pięć punktów świetlnych. Oprócz tego ważną rolę podczas przeprowadzanego badania odgrywają okulary wyposażone w czerwone i zielone filtry. Dlaczego tak się robi? Odpowiedź na to pytanie jest bardzo prosta – można dzięki takiemu podejściu doprowadzić do „rozkojarzenia” lewego i prawego oka. W ten sposób da się sprawdzić, jak każde oko funkcjonuje z osobna.

W ramach badania pacjent musi wskazać czerwony punkt na siatce…. nie jest to jednak takie proste, jeśli weźmie się pod uwagę fakt, że na zieloną „sferę” pada światło latarki. Takie działanie jest następnie powtarzane, przy czym zmienia się kolejność (pacjent jest proszony o znalezienie zielonego punktu).

Podczas przeprowadzania badania pacjent zajmuje pozycję siedzącą w miejscu oddalonym o około 0,5 metra (maksymalna dopuszczalna odległość wynosi jeden metr). Takie rozwiązanie jest niezbędne: wspomniana przez nas odległość pozwala na dobrą perspektywę. Jeszcze w trakcie wykonywania badania zapisuje się wnioski. Zazwyczaj robi się to w dwóch sekcjach, dzięki czemu można w łatwy sposób porównać, w jaki sposób zachowują się obydwie gałki oczne.

Kilkukrotne powtórzenie tego badania sprawia, że możliwe jest sprawdzenie ruchomości gałek ocznych oraz koordynacji pracy między nimi.

Last but not least, badanie wykonywanie z wykorzystaniem ekranu Hessa nie powoduje dyskomfortu u osoby poddanej diagnostyce. Wydaje się, że jest wręcz przeciwnie: ekran Hessa oznacza procedurę bezbolesną, nieinwazyjną i trwa zaledwie kilka-kilkanaście minut. Jak widać, tym stosunkowo niewielkim wysiłkiem można zapewnić sobie badanie, które może przynieść wiele korzyści i pomóc w diagnostyce oraz leczeniu.

Opisywana przez nas metoda działania sprawia, że możliwa jest diagnostyka np. w zakresie:

  • zeza,

  • zaburzenia ruchomości gałek ocznych,

  • podwójnego widzenia.

MDT Kraków. Jakie produkty można kupić w tym sklepie internetowym?

Zestaw pozwalający na przeprowadzenie badania z użyciem ekranu Hessa można kupić np. w sklepie internetowym MDT Kraków. Warto wiedzieć, że w asortymencie znajdują się także takie elementy wyposażenia okulistycznego jak np.:

  • autokeratorefraktometry,

  • dioptromierze,

  • foroptery,

  • funduskamery,

  • lasery okulistyczne.

Materiał zewnętrzny

Redakcja chronswojwzrok.pl