Okulista dziecięcy Warszawa: kiedy się do niego udać, jak przygotować dziecko do wizyty

Każdy rodzic powinien zdawać sobie sprawę, że z wizytą u okulisty nie należy zwlekać. Niewykrycie wady wzroku u dzieci może mieć bardzo poważne konsekwencje. Co więcej dziecko często nie jest w stanie zakomunikować nam, że ma problemy ze wzrokiem. Kiedy powinniśmy niezwłocznie zapisać się na wizytę u okulisty. Jak przygotować dziecko do pierwszej wizyty?

Regularne kontrole wzroku

Lekarz okulista z Warszawy radzi rodzicom, żeby regularnie, co pół roku badać wzrok dziecka. Nawet jeżeli nie widzimy powodów do niepokoju, i tak warto udać się na wizytę kontrolną. Osoby, które nie mają kierunkowego wykształcenia okulistycznego często nie zdają sobie sprawy z lekkich nieprawidłowości, które mogą być początkiem poważnego schorzenia.

Trzeba zdawać sobie sprawę, że wiele schorzeń narządu wzroku u dzieci jest w pełni wyleczalnych, gdy terapia zostaje podjęta szybko. Zaniedbania w tej kwestii mogą mieć bardzo poważne konsekwencje.

Sygnały, które powinny nas zaniepokoić

Istnieją sygnały, które powinny skłonić nas do natychmiastowej wizyty u lekarza okulisty. Warto jest poświęcać dzieciom jak najwięcej czasu i uważnie je obserwować. Niepokojące jest między innymi częste mrużenie i przecieranie oczu przez dziecko (może być to sygnał wady wzroku). Powinniśmy czuć się zaniepokojeni, gdy nasza pociecha siada bardzo blisko telewizora, ogląda obrazki i czyta książeczki przykładając je bardzo blisko twarzy.

W przypadku starszych dzieci sygnałem alarmującym są problemy z czytaniem i pisaniem. Dziecko może mieć kłopoty z przepisywaniem z tablicy, pisać bardzo dużymi, niekształtnymi literami. Znane są skrajne przypadki, kiedy uczeń został uznany za opóźnionego w rozwoju, gdy rzeczywistym problemem była wada wzroku, która uniemożliwiała mu naukę. Nie liczmy na to, że wszystkie problemy naszego dziecka wykryją wychowawcy przedszkolni i nauczyciele. Osoby te mają pd opieką często dużą grupę dzieci i nie są w stanie poświęcić każdemu z osobna wystarczającej ilości czasu. Dbanie o zdrowie dziecka to przede wszystkim obowiązek rodzica.

Dziecko boi się wizyty w gabinecie okulistycznym – co robić?

Często zdarza się, że małe dzieci obawiają się wizyty w gabinecie okulistycznym. Jest to zazwyczaj strach przed nieznanym, który wystarczy oswoić. Jeżeli mamy obawy, że nasze dziecko zareaguje lękowo, postarajmy się przygotować je do wizyty (ważne jest, żeby zrobić to odpowiednio wcześnie). Możemy opowiedzieć mu czym zajmuje się lekarz okulista, jak wygląda badanie (warto jest zapewnić dziecko, że nie będzie ono bolesne), jakimi urządzeniami posługuje się okulista, czego możemy się od lekarza dowiedzieć. Świetnym pomysłem jest zabawa w gabinet okulistyczny. Możemy odgrywać z dzieckiem scenki, w których początkowo my jesteśmy lekarzem, a nasze dziecko pacjentem, następnie możemy się zamienić rolami).

Soczewki czy okulary korekcyjne?

Rodzice często stają przed wyborem zakupu okularów lub soczewek kontaktowych dla dziecka z wadą wzroku. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie czy lepszą są soczewki czy okulary. Okulary zazwyczaj najlepiej sprawdzają się u młodszych dzieci, które mogą mieć problem z zachowaniem higieny. Jeżeli dziecko ma opory przed noszeniem okularów, możemy je zachęcić pozwalając mu wybrać atrakcyjne, kolorowe oprawki.

Część dzieci (zwłaszcza starszych) nie jest w stanie zaakceptować swojego wyglądu w okularach. W takiej sytuacji lepszym rozwiązaniem wydają się soczewki. Obecnie w sprzedaży dostępne są soczewki wielorazowego użytku w przystępnych cenach.

Fundacja Zobaczyć Jutro – Okulista dziecięcy, Ortoptyk Warszawa

al. Jana Pawła II 80/130, 00-175 Warszawa
 Telefon: 22 266 09 95

Materiał zewnętrzny

Redakcja chronswojwzrok.pl