Obrączki – wszystko, co powinniście na ich temat wiedzieć

Obrączki to nieodzowny element ceremonii zaślubin. Są symbolem wierności i trwałości małżeństwa. Mogą być wykonane ze srebra lub platyny, ale największą popularnością cieszą się niezmiennie złote obrączki ślubne. Jednak także one są nieustannie modyfikowane i pojawiają się nowe wzory, w tym obrączki łączące w sobie dwa kolory złota. Dowiedz się, co należy wziąć pod uwagę, wybierając obrączki ślubne.

Z jakiego kruszcu powinny być wykonane obrączki?

Obrączki ślubne to symbol trwałości związku małżeńskiego. Zakłada się, że powinny starczyć na długie lata, więc dobrze, gdy wykonane są z materiału odpornego na odkształcenia i zarysowania, a także przez długi czas zachowującego piękny kolor. Srebrne obrączki są dużo tańsze od tych zrobionych ze złota, ale nie cieszą się dużą popularnością. Srebro to piękny metal szlachetny, jest jednak dość miękkie, ma też tendencję do zmiany koloru pod wpływem czynników zewnętrznych, gdy jest długo noszone, a obrączki nie zdejmujemy przecież nawet do kąpieli.

Platyna jest trwała, ale dość droga. Najlepszym rozwiązaniem są obrączki wykonane ze złota i to właśnie one cieszą się niesłabnącą popularnością. Pamiętajmy przy tym, że złote obrączki wcale nie muszą być drogie. Złoto ma różne próby, które różnią się pod względem twardości, a także ceny. Każdy rodzaj złota jest jednak trwały i obrączki z niego wykonane z pewności posłużą nam przez długi czas. Złoto jest też symbolem dostatku i lojalności, a to również jest ważne w związku małżeńskim.

Obrączki ślubne – rodzaje

Tradycyjne obrączki wykonane są ze złota w jednym kolorze, najczęściej żółtym. Mogą różnić się pod względem grubości – te cieńsze będą oczywiście tańsze, na bardziej masywne obrączki trzeba przeznaczyć nieco większe fundusze.

Obecnie coraz bardziej popularne stają się obrączki wykonane ze złota w dwóch różnych kolorach. To piękne połączenie, które symbolicznie przedstawia połączenie dwóch osób w jedną całość, jaką jest związek małżeński.

Obrączki mogą być gładkie lub zdobione. Można też wygrawerować na nich pamiątkowy napis, na przykład imiona małżonków i datę ceremonii zaślubin. Wybór należy do nowożeńców i to oni powinni wybrać obrączki wedle swoich oczekiwać i swojego gustu. Obrączki ślubne pozostaną z nimi przez długi czas, więc powinny podobać się przede wszystkim młodej parze.

Jak dobrać obrączki ślubne?

Obrączki powinny być idealnie dopasowane do palca. Te zbyt ciasne będą uwierać i sprawiać dyskomfort, a zbyt luźne mogą zsunąć się z palca i zgubić. Najlepiej jest wybrać się wspólnie do jubilera i wybrać pasujący rozmiarem komplet obrączek. Jeśli jednak nie jest to możliwe lub jeśli pan młody kupuje obrączki przez internet, można w prosty sposób zmierzyć obwód palca za pomocą sznurka lub wstążki. To pomoże dobrać właściwy rozmiar obrączki dla każdego z nowożeńców.

Dobra wiadomość jest też taka, że zbyt luźne obrączki można zmniejszyć, choć jest to nieco trudniejsze w przypadku obrączek dwukolorowych. Zwiększenie zbyt ciasnej obrączki nie jest już jednak tak proste.

Redakcja chronswojwzrok.pl