Neuropsycholog czym sie zajmuje i kiedy sie do niego udac

Czym zajmuje się neuropsycholog?

Neuropsycholodzy badają i leczą zaburzenia układu nerwowego. Oceniają oni pacjentów po urazie lub chorobie, przeprowadzają oceny w celu określenia sposobu funkcjonowania mózgu pacjenta oraz diagnozują takie schorzenia jak choroba Alzheimera i urazowe uszkodzenia mózgu. Neuropsycholodzy mogą również opracowywać plany rehabilitacji poznawczej lub inne metody leczenia pacjentów.

Podczas oceny pacjentów neuropsycholodzy ściśle współpracują z lekarzami i neurologami. Poza badaniem skanów mózgu, neuropsycholodzy używają testów oceniających, aby zmierzyć funkcjonowanie mózgu. Testy te mogą mierzyć pamięć, umiejętność rozwiązywania problemów i zdolności poznawcze. W zależności od swojej specjalności, neuropsycholodzy mogą leczyć pacjentów z udarami, zaburzeniami pamięci lub trudnościami w uczeniu się.

Neuropsycholodzy są również w stanie wspierać osoby, które doświadczają:

  • Zmian emocjonalnych (w tym lęk i depresja)
  • Trudności seksualnych
  • Trudności w przystosowaniu się do życia po diagnozie lub leczeniu

Pacjent może zostać skierowany do neuropsychologa po urazie głowy lub udarze (w tym krwawieniu podpajęczynówkowym), aby pomóc ocenić, jak poważny jest uraz i zaplanować rehabilitację. Neuropsycholodzy mogą również odgrywać ważną rolę w diagnozowaniu i leczeniu innych schorzeń, takich jak choroba Parkinsona czy demencja.

Po przeprowadzeniu oceny neuropsychologicznej możesz otrzymać wskazówki, które pomogą Ci poradzić sobie z niektórymi z rozpoznanych problemów. Ocena może również dostarczyć cennych informacji dla rehabilitacji z udziałem innych pracowników służby zdrowia i obejmować kwestie związane z leczeniem, powrotem do pracy i samodzielnego życia.

Neuropsychologia może odegrać ważną rolę w pomaganiu Ci w zrozumieniu i zarządzaniu Twoim problemem neurologicznym. Niektórym osobom pomaga wizyta u neuropsychologa w towarzystwie członka rodziny, aby oni również mogli zrozumieć problemy, z jakimi się borykasz i jak najlepiej Cię wesprzeć.

Dzieci i neuropsychologia

Neuropsycholodzy są często poszukiwani do diagnozowania i leczenia dzieci z trudnościami w uczeniu się. Neuropsychologia może zająć się wszystkimi rodzajami trudności w uczeniu się, od problemów społecznych po zespół Aspergera. Chociaż w większości szkół dostępne są zasoby psychologiczne, najlepszą ocenę i plany leczenia zapewniają neuropsycholodzy.

Istnieje wiele powodów, dla których dziecko może mieć zaległości w nauce, a znalezienie konkretnego powodu wymaga wielu ćwiczeń. Zazwyczaj pierwszą osobą, która zauważa u dziecka zaburzenia w uczeniu się jest nauczyciel lub rodzic. Następnym krokiem jest ocena przez psychologa szkolnego lub zespół do spraw badań nad dzieckiem. Podczas gdy osoby te są specjalnie przeszkolone do wyszukiwania i leczenia trudności w nauce, mogą nie być w stanie zdiagnozować zaburzeń neurologicznych, jeśli takowe istnieją.

Materiał partnera

Redakcja chronswojwzrok.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *