Jakie olejki zabrać ze sobą do wakacyjnej torby?

Wakacyjna apteczka to absolutny must-have na wyjazd nie tylko z dziećmi. Podczas urlopu potrafi nam się przytrafić szereg mniej lub bardziej poważnych problemów zdrowotnych. Na sporą część z nich pomóc mogą olejki eteryczne.

Wszystko czy nic?

Trudno liczyć na to, że spakujesz do wakacyjnej walizki całą swoją domową apteczkę. Czy to jednak oznacza, że lepiej nie brać ze sobą nic poza przyjmowanymi na co dzień lekami? Zdecydowanie nie! Warto postawić na kilka sprawdzonych środków, które pomogą ci w najbardziej prawdopodobnych sytuacjach kryzysowych, które mogą pojawić się na wakacjach. Jeśli chodzi o wakacyjną apteczkę z olejkami eterycznymi, naszym zdaniem warto, aby znalazły się w niej:

●      olejek lawendowy,

●      olejek z mięty pieprzowej,

●      olejek z drzewa herbacianego,

●      olejek goździkowy.

Olejek lawendowy – dobry na wszystko!

Oczywiście nie jest tak, że olejek lawendowy pomoże na każdy zdrowotny problem, niemniej jest to z pewnością jeden z najbardziej wszechstronnych olejków eterycznych. Świetnie sprawdza się przede wszystkim jako naturalny lek na rany, zadrapania, skaleczenia czy oparzenia, o które na wakacjach naprawdę nietrudno. Dzięki szybkiemu jego zastosowaniu nie tylko przyspieszysz gojenie się rany, lecz także możesz zapobiegniesz pojawieniu się widocznej blizny. Świetnie sprawdzi się także przy ukąszeniach komarów, o które na Mazurach i w górach nie trzeba się specjalnie prosić. To także środek, który pomoże w wyciszeniu, obniży poziom kortyzolu, pozwoli spokojnie zasnąć.

Mięta pieprzowa – na upał i ból mięśni

Olejek z mięty pieprzowej cechuje się bardzo dużą zawartością mentolu, z drugiej – pięknym, odświeżającym zapachem. Świetnie sprawdzi się on więc podczas upałów. Wystarczy dodać kilka kropel do płynu do kąpieli lub skropić nim ściany prysznica, aby poczuć orzeźwienie i ulgę. Na wakacjach możesz go także wykorzystać jako środek przeciwbólowy. Dodaj kilka kropel olejku do oleju roślinnego i wmasuj w bolące miejsce. To świetny środek na bóle głowy, ale i mięśni.

Na problemy skórne – olejek z drzewa herbacianego

Wakacje to czas, kiedy nasza skóra jest szczególnie narażona na atak różnego rodzaju drobnoustrojów. Efektem tego mogą być krosty, wypryski, swędzenie i podrażnienie skóry. W takiej sytuacji warto sięgnąć po olejek z drzewka herbacianego, który sprawdzi się także przy infekcjach intymnych, ugryzieniu przez komary. Możesz go także wykorzystać jako środek do dezynfekcji.

Higiena jamy ustnej i nie tylko – olejek goździkowy

Nie ma nic gorszego od wakacji, na których możesz próbować przepysznych smakołyków, a całą przyjemność psuje ci właśnie rozwijająca się afta. Tutaj ponownie z pomocą przychodzą olejki eteryczne, a konkretnie olejek goździkowy, który ma silne właściwości przeciwzapalne oraz antybakteryjne. Przydaje się na problemy z aftami, stanami zapalnymi dziąseł. Może także pomóc na ból mięśni po zbyt intensywnym wakacyjnym szaleństwie. 

Redakcja chronswojwzrok.pl