Jak zapewnić dziecku komfortowe widzenie?

W chwili, gdy zostałeś rodzicem, twoje życie obróciło się o sto osiemdziesiąt stopni. Od tego momentu przestałeś aż tak bardzo skupiać się na sobie i partnerze. Najważniejsze stało się życie waszej pociechy, jego zdrowie oraz szczęście. To zupełnie normalne, że chcecie, aby wasz maluch rozwijał się jak najlepiej i z tego względu staracie się dbać o każdą część jego organizmu. Skupcie się zatem również i na wzroku. A jeżeli wasza pociecha już ma pewne problemy z wyraźnym dostrzeganiem kształtów bądź kolorów, koniecznie sprawdźcie, jak zapewnić dziecku komfortowe widzenie.

Badanie okulistyczne

Najprawdopodobniej podstawowe badanie okulistyczne macie już dawno za sobą. Jeżeli jednak z jakiegoś powodu maluch wciąż na nim nie był, koniecznie zapiszcie go jak najszybciej do dobrego okulisty, który sprawdzi, jak rzeczywiście ma się wzrok dziecka. A warto działać tutaj jak najszybciej. Jeżeli wada wzroku nie będzie odpowiednio korygowana, zacznie bardzo szybko się pogłębiać, co może wymusić konieczność przeprowadzenia zabiegu chirurgicznego. Uważajcie także na to, jaki typ okularów wybieracie dla malca. Dzieci nie powinny bowiem używać szkieł, w których wykorzystano szkło mineralne. Jest to niestety jeden z gorszych materiałów. Ma stosunkowo niską cenę, dlatego wiele osób wciąż się na niego decyduje, ale jedna to właśnie przez niego okulary stają się ciężkie i niewygodne, a także mogą być bardziej podatne na różne uszkodzenia mechaniczne. Postawcie zatem na coś dedykowanego najmłodszym pacjentom. Dzieciom najczęściej poleca się soczewki organiczne, które mają znacznie niższą wagę od tych wykonanych ze szkła mineralnego. Soczewki organiczne są też o wiele bezpieczniejsze. Tak naprawdę to uniwersalny wybór niemalże dla każdego dziecka, dlatego spokojnie możecie właśnie na nie postawić. A co dalej? Zadbajcie również o to, aby soczewki zostały pokryte specjalną warstwą powłoki antyrefleksyjnej. Dzięki temu nawet mocne światło nie będzie mocniej szkodzić oczom. Taka powłoka zdecydowanie zwiększa też komfort widzenia.

Jak zapewnić dziecku komfortowe widzenie?

Dobre okulary to absolutna podstawa, ale jednak w przypadku poważniejszych wad mogą one nie wystarczać. Warto zatem zwracać uwagę na to, jak dziecko zachowuje się w ciągu dnia – czym się zajmuje i jak spędza wolny czas. Współcześnie maluchy potrafią godzinami przesiadywać przed komputerem i właśnie przez to dochodzi u nich do ciągłego pogłębiania się wad wzroku. Jak temu zapobiec? Należy proponować dzieciom inne formy spędzania wolnego czasu. Trzeba pokazać im, że sport może być równie atrakcyjny co komputer.

Redakcja chronswojwzrok.pl