Jak przeciwdziałać promieniowaniu UV?

Od pewnego czasu coraz więcej osób jest świadomych tego, jak szkodliwy wpływ na nasze zdrowie ma promieniowanie słoneczne UV. Aby ustrzec się wielu poważnych chorób, czasem warto zrezygnować z nagminnego wylegiwania się na ostrym słońcu oraz zastosować odpowiednie okulary skutecznie chroniące nasz wzrok przed działaniem szkodliwych promienni UV.

Czym jest e-spf ?

Zwrot „E-SPF” pochodzi z języka angielskiego – Eye – Sun Protection Factor. Jest to nic innego jak międzynarodowy wskaźnik, który w obiektywny sposób określa, w jakim stopniu poszczególne okulary przeciwsłoneczne chronią wzrok człowieka przed szkodliwym promieniem słonecznym UV. Ta niewidzialna składowa światła oddziałuje na nas nie tylko w porze letniej podczas dużych upałów, lecz na okrągło przez cały rok, niezależnie od stopnia nasłonecznienia.

Jak wskazują badania aż połowa rocznej ekspozycji na promienie UV odbywa się nawet wówczas, gdy nie przesiadujemy godzinami w pełnym słońcu, a wiec wówczas, gdy zazwyczaj nie nosimy okularów przeciwsłonecznych. Aż połowa docierających do naszych oczu promieni stanowi tak zwane światło odbite od wielu elementów, wśród których można wymienić na przykład szyby, śnieg czy wodę.

Naukowcy zajmujący się tę dziedziną nieustannie podkreślają, że coraz cieńsza warstwa ozonowa oraz wciąż wydłużający się średni czas życia człowieka, stanowią dwa istotne czynniki, które to powodują, że nieustannie zwiększa się narażenie ludzkości na niebezpieczne dla zdrowia promieniowanie UV. Warto wiedzieć, że są one emitowane nie tylko przez słońce, lecz także powszechnie użytkowane żarówki.

Ochrona przed UV

Współczynnik E-SPF został szczegółowo opracowany przez Essilor International oraz w pełni zatwierdzony przez niezależnych ekspertów z tej dziedziny. Ten istotny współczynnik określa poziom ochrony wzroku, który mogą zapewnić soczewki. Czynnik E-SPF ocenia tylko i wyłącznie skuteczność okularów przeciwsłonecznych nie uwzględniając jednocześnie wielu czynników zewnętrznych, wśród których można wymienić np. padanie światła na oko.

Ochrona przed niebezpiecznymi dla zdrowia promieniami UV w dużej mierze zależy od materiału, z jakiego wykonane są powłoki antyrefleksyjne znajdujące się na soczewce. Warto wiedzieć o tym, że niektóre soczewki bezbarwne potrafią znacznie lepiej chronić wzrok, niż typowe soczewki przeciwsłoneczne. Zatem im wyższy współczynnik E-SPF, tym istnieje skuteczniejsza ochrona. Ciemne szkło zazwyczaj daje znacznie mniejszą ochronę od jasnego.

Ochrona przed promieniowaniem UV jest bardzo ważna w przypadku malutkich dzieci, gdyż soczewka oka malucha jest przeźroczysta i w związku z tym niemalże w całości przepuszcza szkodliwe promieniowanie ultrafioletowe.

Redakcja chronswojwzrok.pl