Emolienty, humektanty czy proteiny? Zobacz, czego potrzebują Twoje włosy!

Piękne włosy dodają nam pewności siebie oraz są ważną częścią naszego wyglądu. Niestety nie zawsze są takie, jak byśmy chcieli. Aby móc cieszyć się zdrowymi i gęstymi włosami, kluczowa jest odpowiednia pielęgnacja. Do dyspozycji mamy emolienty, humektanty oraz proteiny. Czym są i które z nich będą odpowiednie dla pielęgnacji Twoich włosów?

Kluczowa równowaga PEH

Podstawą pielęgnacji włosów, która pozwala zachować ich zdrowy wygląd, a także blask, jest równowaga PEH. Jest to odpowiedni balans między proteinami, emolientami i humektantami. Trzeba jednak mieć na uwadze, że równowaga nie oznacza dostarczenia włosów takiej samej ilości tych składników. Ich proporcja powinna być dopasowana do rodzaju włosów, a przede wszystkim ich porowatości.

Emolienty – czym są i kiedy je stosować?

Emolienty to substancje tworzące na powierzchni włosa warstwę okluzyjną. Należą do nich oleje mineralne, parafina, oleje roślinne, masło shea czy też oliwa z oliwek. Substancje te tworzą szczelną warstwę, która ma za zadanie chronić włos przed utratą wilgoci. Dlatego też szampony z olejkami przeznaczone są dla posiadaczy włosów suchych, matowych oraz szorstkich. Emolienty mogą być używane praktycznie do pielęgnacji przez każdego z nas. Na ich ilość powinny jedynie uważać osoby z niskoporowatymi włosami bądź ze skłonnościami do przetłuszczania się.

Humektanty – jak używać?

Kolejną grupą ważnych składników odżywczych dla włosów są humektanty. Posiadają właściwości absorbujące wodę, czyli skutecznie wpływają na nawilżenie. Brak odpowiedniej ilości tych substancji objawia się matowymi i suchymi włosami, które są słabe i często się łamią. Do humektantów zaliczyć można miód, aloes, kwas hialuronowy, mocznik, panthenol czy też glicerynę. Po szampony z tego rodzaju składnikami powinny sięgać przede wszystkim osoby z włosami niskoporowatymi. Pozostali mogą stosować taką pielęgnację, ale nie częściej niż maksymalnie raz czy dwa razy na tydzień. W przeciwnym razie fryzura będzie się nadmiernie puszyć.

Czym są proteiny i kiedy po nie sięgać?

Kluczowe dla pięknych włosów są również proteiny. Są to białka, które działają jak wypełniacze. Skutecznie wygładzają łuski oraz wzmacniają włosy na całej ich długości. Najczęściej używane w kosmetykach proteiny to kolagen, elastyna oraz kreatyna, a także proteiny mleczne, roślinne i jedwabne. Pielęgnacja z tymi substancjami jest szczególnie korzystna dla osób z włosami wysokoporowatymi oraz niskoporowatymi. Co więcej, powinny po nią sięgać osoby farbujące włosy oraz posiadające zniszczone kosmyki, a także te, u których fryzura jest bez objętości.

W jakich produktach znajdziemy emolienty, humektanty oraz proteiny?

Szampony do włosów AVON oraz odżywki i maski to podstawowe produkty pielęgnacyjne, w których znajdziemy najważniejsze składniki odżywcze. Aby pielęgnacja z ich wykorzystaniem była skuteczna, należy dobrać kosmetyk do potrzeb i porowatości włosów, a także stosować częstotliwość użytkowania zgodnie z zaleceniami producenta. Warto też na zmianę używać szamponów z emolientami, humektantami oraz proteinami i obserwować reakcję włosów. Codzienne stosowanie kosmetyków z tymi samymi substancjami może nie tylko nie przynieść zamierzonych efektów, ale też przyczynić się do przetłuszczania czy też puszenia.

Zróżnicowana pielęgnacja włosów z użyciem zarówno protein, emolientów i humektantów to klucz do pięknych i gęstych włosów. Szampony, odżywki oraz maski z tymi składnikami znajdziemy między innymi w ofercie AVON.

Redakcja chronswojwzrok.pl