Czy e-papierosy są zdrowsze od zwykłych papierosów?

W powszechnej świadomości e-papierosy nie są uważane za tak samo szkodliwe, jak zwykłe papierosy. Palacze chcący skończyć ze swoim nałogiem upatrują w elektronicznych zamiennikach mniej szkodliwą alternatywę. Kwestia ta nie należy do najprostszych i wokół e-papierosów narasta wiele wątpliwości co do ich wpływu na zdrowie. Przyjrzyjmy się czym są e-papierosy i jaki jest ich wpływ na zdrowie.

E-papierosy – czym są?

Pierwsze e-papierosy pojawiły się już w latach 60. XX wieku, ale wówczas kompletnie się nie przyjęły. Ich popularność nastała wraz z drugą dekadą XXI wieku. Choć nazwa sugeruje podobieństwo do zwykłego papierosa, to w działaniu funkcjonuje on raczej jako inhalator nikotyny.

E-papieros to urządzenie wyposażone w akumulator, ustnik, pojemnik na liquid. Liquid, czyli płyn zawiera w sobie takie składniki jak gliceryna lub też glikol propylenowy, nikotyna, oraz substancje dodające e-papierosowi smaku i zapachu. Osoby chcące przenieść się na elektroniczne zamienniki papierosów mogą przebierać w ofertach wielu producentów. Osoby, które po raz pierwszy stykają się z e-papierosami poznają termin „wapowanie”, które wzięło się z języka angielskiego („vaping”) i oznacza właśnie korzystanie z e-papierosów.

W czym tkwi różnica między papierosami a e-papierosami?

Palenie zwykłych papierosów oznacza nie tylko wchłanianie nikotyny, ale również substancji smolistych pochodzących z dymu papierosowego. W dymie znajduje się co najmniej kilka tysięcy substancji, które mają działanie rakotwórcze i szkodzą nie tylko palaczowi, ale osobom znajdującym się w jego pobliżu. Znajdująca się w papierosach nikotyna to substancja psychoaktywna, która w większości wypadków wywołuje silne uzależnienie, czyli tzw. nikotynizm.

Podstawową cechą odróżniającą e-papierosy od swoich prawdziwych odpowiedników jest właśnie to, że zarówno palacz jak i osoby z jego otoczenia nie są narażone na wdychanie szkodliwych substancji z dymu papierosowego. Dym z e-papierosów to w zasadzie para z glikolu propylenowego, a nie prawdziwy dym pochodzący ze spalania tytoniu. E-papierosy można więc palić w towarzystwie, o ile nikomu to oczywiście nie przeszkadza i nie narażać innych na szkodliwe skutki biernego palenia.

Czy e-papierosy są lepsze?

E-papierosy mogą być pomocne w rzucaniu nałogu palenia, ale nie muszą, zwłaszcza że dalej dostarczają do organizmu nikotynę, a ich używanie dalej podtrzymuje nawyki behawioralne. Paradoksalnie wręcz mogą nałóg palenia podtrzymywać i stwarzać iluzję mniejszej szkodliwości. Tak naprawdę nie do końca można powiedzieć czy e-papierosy są szkodliwe ze względu na brak wiedzy na temat długofalowych skutków ich stosowania.

Jeśli palacz chce zredukować palenie lub je całkowicie rzucić najlepszym krokiem będzie odstawienie papierosów oraz podjęcie terapii. Dobrym krokiem na początek może być też stosowanie specyfików, a w tym tabletek Recigar czy plastrów nikotynowych, które sprawiają, że chęć sięgnięcia po kolejnego papierosa jest mniejsza.

Redakcja chronswojwzrok.pl