Strona główna
Zdrowie
Tutaj jesteś

Co może powodować alergię oczu?

15 września 2022 alergia oczu

Sezonowa lub kontaktowa alergia oczu może na prawdę uprzykrzyć życie. A problem jest niemały, bo według różnych szacunków cierpi na nią około czterdziestu procent Polaków. Na szczęście tego typu choroby oczu można skutecznie leczyć, a na pewno znacznie minimalizować ich dolegliwe objawy.

Jakie objawy wywołuje alergia oczu?

Do najczęstszych objawów dokuczliwej choroby oczu, jaką stanowi zapalenia skóry powiek i spojówek, należą takie syndromy, jak zaczerwienienie, obrzęk, uczucie piasku pod powiekami, wędzenie, pieczenie, wydzielanie się gęstej wydzieliny, zakłócenia ostrości i pola widzenia, jak również pojawienie się innych jednostek chorobowych.

Alergia oczu a inne choroby

Do popularnych duetów schorzeń, które mogą wywoływać alergię oczu, należą między innymi Zespół Suchego Oka (ZSO), jak również nadmierny rozwój trudnego do usunięcia pasożyta, jakim jest nużeniec ludzki (Demodex folliculorum i Demodex brevis).

Skąd wiadomo, na co jesteśmy uczuleni?

Aby móc zdiagnozować co nas uczula i czym spowodowana jest alergia oczu, powinniśmy udać się do alergologa, w celu przeprowadzenia tzw. alergicznych testów wziewnych. Ich zakres ilościowy może być różny i sięgać nawet kilkudziesięciu alergenów, ale z reguły wykonuje się testu na mniej więcej dwudziestu czynnikach uczulających. Należeć do nich mogą takie popularne alergeny jak leszczyna, olcha, brzoza biała, trawy, żyto, bylica pospolita, sierść kota, sierść psa, Dermathophagoides farinae (Roztocze 1), Dermathophagoides pteronyssinus (Roztocze 2), grzyby z rodziny Alternaria tenius, czy grzyby i pleśnie Cladosporium herbarum.

Alergie sezonowe i kontaktowe

O ile pylenie drzew, krzewów kwiatów, oraz intensywne stężenie pleśni i grzybów mają charakter okresowy, sezonowy, o tyle alergie kontaktowe wywołane kontaktem z sierścią różnych zwierząt, mogą przytrafić się w ciągu całego roku.

Alergia oczu — jak jej skutecznie zapobiegać?

Podstawowym zaleceniem jest, jak wiadomo, unikanie alergenów. Nie jest to jednak zawsze i w pełni możliwe.

Drugą wskazówką jest z kolei intensywna i regularne higiena oczu oraz brzegów powiek. Oznacza to różnego rodzaju krople do oczu o charakterze nawilżającym czy płyny do przemywania powiek. Ważne przy tym jest, aby krople do oczu nie miały środków konserwujących, i posiadały ważny termin przydatności.
 

A jeśli stosujemy soczewki kontaktowe, wówczas trzeba je regularnie wymieniać, zgodnie z zaleceniami producenta. Zaopatrzyć należy się także w odpowiedni płyn do soczewek, aby soczewki kontaktowe były możliwie sterylne po wyczyszczeniu a bezpośrednio przed użyciem. Powinniśmy też stosować płyn do soczewek, który jest rekomendowany przez ich producenta.
 

Unikanie silnego wiatru, klimatyzacji, długiej pracy z komputerem, to też dosyć proste, ale zarazem skuteczne sposoby na alergię oczu. Przed wiatrem czy klimatyzacją w aucie uchronią nas okulary oraz soczewki kontaktowe.

Jak leczyć alergię oczu?

O postępowaniu w przypadku leczenia alergii oczu decyduje lekarz okulista. Najpopularniejszym sposobem leczenia objawowego w tym przypadku są krople do oczu o działaniu przeciwalergicznym. Tego typu krople do oczu mogą być wydawane na receptę, wówczas mogą zawierać w sobie sterydy, ale dostępne są też w lżejszych przypadkach, krople bez recepty.

Redakcja chronswojwzrok.pl

Redakcja Chronswojwzrok.pl to zespół pasjonatów, którzy z zaangażowaniem tworzą treści z zakresu ochrony zdrowia, ze szczególnym uwzględnieniem troski o wzrok. Nasze artykuły obejmują tematy związane ze zdrowiem, dzieckiem, urodą oraz lifestyle’em, dostarczając cennych porad, jak dbać o oczy w codziennym życiu.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Kleszcze do ekstrakcji zębów
Zwyrodnienie siatkówki
Filtry do nawilżaczy - kompleksowy poradnik

Jesteś zainteresowany reklamą?

Filtry do nawilżaczy - kompleksowy poradnik